in

Šta se dešava kada preteramo sa sladoledom

Šta se dešava kada preteramo sa sladoledom

Sladoled je mnogima omiljena letnja poslastica. Međutim, sladoled obiluje šećerom i kalorijama, a ponekad i veštačkim dodacima.

Šta ako jedete sladoled svaki dan? Da li bi to zaista uništilo vaše zdravlje? registrovane dijetetičare su dale odgovore na ova pitanja.

Dijetetičarka Tamar Samuels ustručava se da označi bilo koju hranu kao “dobru” ili “lošu”.

Koja količina sladoleda je dovoljna?

Sladoled je kalorična hrana sa visokim udelom šećera i masti u kojem se može uživati u umerenim količinamaFoto:Zave Smith / ImageSource / Profimedia / Profimedia

“To može da izazove osećaj srama, krivice i straha, što potencijalno može dovesti do nezdravog odnosa s hranom”, rekla je.

Osim toga, svako ima svoje prehrambene potrebe koje mogu veoma da se razlikuju od osobe do osobe.

Megi Majklczik, registrovana dijetetičarka ima sličan stav.

“Ne volim da klasifikujem jednu vrstu hrane kao “lošu”, ali kao što znamo, postoji hranjiva i manje hranjiva hrana. Sladoled je kalorična hrana s visokim udelom šećera i masti u kojoj se može uživati ​​u umerenim količinama u zdravoj ishrani“, rekla je.

Na tržištu postoji mnogo sladoleda s mnogo različitih nutritivnih profila, stoga je uvek važno čitati etikete. Bitno je znati da jedna porcija od 2/3 šolje sladoleda od vanile sadrži 32 grama šećera i 13 grama zasićene masti.

Preporučena dnevna granica za unos šećera koju preporučuje Američko udruženje za srce nije veća od 36 grama za muškarce i 25 grama za žene. A što se tiče zasićenih masti, AHA ne preporučuje više od 13 grama dnevno za nekoga na dijeti od 2.000 kalorija dnevno. Ali, to nije nužno razlog za potpuno izbacivanje sladoleda.

Prednosti sladoleda

Sladoled je izvor kalcijuma, magnezijuma i vitamina B12

Sladoled je izvor kalcijuma, magnezijuma i vitamina B12Foto:Daniel Grill / Tetra Images / Profimedia / Profimedia

Registrovana dijetetičarka Edvina Klark kaže da – iako je istina da sladoled ima visok udeo zasićenih masti i šećera, može biti svakodnevni deo zdrave ishrane. Zapravo, ima neke zdravstvene prednosti.

“Kuglica sladoleda svake večeri u kontekstu inače zdrave ishrane verovatno neće loše da utiče na vaše zdravlje. Štaviše, sladoled je izvor kalcijuma, magnezijua i vitamina B12, a često pruža užitak i nostalgiju, što su važne funkcije hrane”, rekla je Klark.

Za razliku od mnogih drugih slatkih poslastica, sladoled zapravo ima i neke zdravstvene prednosti.

“Proteini i masnoće koji se nalaze u sladoledu mogu da pomognu u usporavanju apsorpcije šećera, što je sa stajališta šećera u krvi bolje od nečega poput gumenih bombona, koji su gotovo isključivo šećerni i koji će vam više povećati šećer u krvi. Takođe, dobijate malo proteina i kalcijuma kada jedete sladoled”, objasnila je Majklczik.

Osim toga, Samuels je istakla da su mleko i pavlaka dobar izvor vitamina A, esencijalnog nutrijenta za poboljšanje zdravlja očiju i imuniteta.

“Ovi mlečni proizvodi takođe osiguravaju kolin, koji ima vitalnu ulogu u ranom razvoju mozga i metabolizmu. Veći udeo masnoće u sladoledu takođe može dovesti do povećane sitosti u u poređenju s drugim desertima koji su uglavnom bogati šećerom i rafiniranim ugljienim hidratima”, rekla je Samuels.

Nedavna istraživanja takođe pokazuju da, uprkos visokom udelu zasićenih masti, konzumiranje mlečnih proizvoda od punomasnog mleka ne povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti. Međutim, vredi napomenuti da se istraživanje na ovu temu uglavnom bavilo mlečnim proizvodima od punomasnog mleka koji se smatraju nešto zdravijim od sladoleda, poput mleka, sira i jogurta, piše Yahoo.

Saznajte sve o najvažnijim vestima i događajima, pridružite se našoj Viber i WhatsApp zajednici, prijavite na newsletter, ili čitajte na Google News.



Autorska prava Zena / Tekst / Slika / Video /