Dijeta 8 sati je plan za mršavljenje nutricionista Dejvida Zinčenka i Pitera Mura, a predstavili su ga u knjizi “Osmočasovna dijeta: Gledajte kako kilogrami nestaju, dok jedete šta želite.
Bazira se na dva osnovna obrasca – posta od 16 sati i konzumiranja hrane unutar preostalih 8 sati dnevno. Ovaj režim ishrane već neko vreme je veoma popularan, a velik zagovornica među slavnim ličnostima je Dženifer Aniston. Holivudskoj zvezdi ova dijeta pomaže da zadrži savršenu figuru na kojoj joj zavide mnoge koleginice i brojni fanovi.
Dijeta 16:8 koju nazivaju osmočasovna dijeta je vrlo jednostavna, ali zahteva određeno planiranje i prilagođavanje, piše Health.com.
Evo koraka kako započeti s ovom dijetom:
Odabir perioda posta i jela
Odaberite osmočasovni period u kojem ćete jesti. Na primer, možete izabrati period od 12:00 do 20:00 ili od 10:00 do 18:00. Tokom preostalih 16 sati ćete postiti – ovo uključuje i period noćnog sna, što olakšava post.
Postepeno uvođenje posta
Ako niste navikli na duge periode bez hrane, počnite postepeno. Možete početi s 12 sati posta (20:00 do 8:00) i postepeno produžavati do 16 sati kako bi se vaše telo prilagodilo.
Planiranje obroka
Pripremite zdrave i uravnotežene obroke za period kada ćete jesti. Izbegavajte prejedanje za vreme perioda jela, jer cilj je jesti normalne porcije, a ne kompenzovati za vreme posta.
Hidratacija
Tokom perioda posta važno je piti dovoljno tečnosti. Voda, nezaslađeni čajevi i crna kafa su dozvoljeni, ali izbegavajte zaslađena pića i sokove tokom perioda posta.
Praćenje vašeg tela
Obratite pažnju na signale koje vam šalje telo. Ako osećate preteranu glad, vrtoglavicu ili umor, možda treba da prilagodite period posta. Posavetujte se s lekarom ako imate bilo kakvih zdravstvenih problema ili zabrinutost.
Možete jesti šta god želite
Ne morate da se držite određene hrane tokom 8 sati. Za razliku od drugih dijeta, kod ove su grickalice dopuštene i mogu se jesti često u okviru osmočasovnog perioda. Ipak, zdrava logika i ovde govori da treba ipak biti kritičan kod izbora i birati zdravije i kvalitetnije grickalice (recimo, bolje je jesti pečene semenčice i orašaste plodove kao i suvo voće nego slane štapiće, čips i sl.)
Međutim, ako vam je cilj regulisanje kilaže, trebalo bi da se odlučite za neke od ovih namirnica:
– voće i povrće
– zdrave masti
-nemasni i biljni proteini
-celovite žitarice
Takođe je dobra ideja jesti hranu s visokim udelom šećera ili soli samo u umerenim količinama. Ne postoji propisano ograničenje kalorija s povremenim postom od 16:8, tako da ne morate da se oslanjate na vodiče za brojanje kalorija pre jela. Ipak, ako za cilj imate gubitak kilograma, potrebno je pripaziti na dnevni kalorijski unos i odabir pravih namirnica.
Prednosti povremenog posta
Povremeni post nudi različite benefite za čovekog organizam, a ovo su samo neki od njih:
– mršavljenje
– podsticanje metabolizma
– protivupalni učinci
– smanjeni rizici povezani sa srčanim problemima (npr. zbog poboljšanih lipidnih profila i smanjenog lošeg holesterola)
– poboljšano regulisanje glukoze i smanjena otpornost na insulin.
Saznajte sve o najvažnijim vestima i događajima, pridružite se našoj Viber i WhatsApp zajednici, prijavite na newsletter, ili čitajte na Google News.
Autorska prava Zena / Tekst / Slika / Video /