Tada je krenuo u potragu da lekarima kako bi saznao šta je u pitanju.
“Počeo sam da posećujem klinike da bih saznao šta je to, ali su mi svi lekari rekli da je to zbog viška kože i prepisanih lekova“, priseća se ovaj 63-godišnjak.
Uprkos lekovima, bradavica je nastavila da raste. To je počelo da utiče na njegov brak i seksualni život.
“Bili smo kao brat i sestra“, priznaje on.
Bio je odlučan da sazna šta se dešava.
Žoao, koje nije njegovo pravo ime, pet godina je išao je lutao kod specijalista, koji su mu prepisali još lekova i zakazali nove biopsije. Međutim, kako kaže, ništa nije pomoglo.
Godine 2023. dijagnotikovana mu je dijagnoza – rak penisa.
“Za moju porodicu to je bilo veoma neprijatno iznenađenje, pogotovo što su morali da mu amputiraju deo penisa.
“Osećam se kao da sam obezglavljen“, kaže on.
“To je vrsta raka o kojoj ne možete da razgovarate sa ljudima jer bi to moglo da se pretvori u šalu”, dodaje.
Bio sam uplašen od operacije
Žoao je podvrgnut delimičnoj amputaciji u januaru i kaže da je to bilo teško vreme.
“To je nešto što nikada ne možete da zamislite da će vam se dogoditi, a kada se desi, ne možete slobodno da pričate ljudima”, kaže on.
“Bio sam uplašen od operacije, ali nije bilo druge opcije. Tokom prvih nedelja nakon operacije bio sam tužan, ne mogu to da osporim. To što nemate deo penisa je užasno”, priznaje Žoao.
Žoao trenutno čeka svoje najnovije rezultate testa, koje će dobiti kasnije ove godine.
„Uveren sam da će ovi ispiti pokazati da ću se izlečiti“, kaže on.
“Sada, nakon amputacije, bol je nestao i osećam se mnogo bolje. Ali moraću da živim sa delimično amputiranim penisom do kraja života.”
Inače, rak penisa je redak, ali učestalost i stope smrtnosti su u porastu širom sveta.
Prema najnovijim studijama, Brazil, odakle je Žoao, ima jednu od najviših stopa učestalosti od 2,1 na 100.000 muškaraca.
Simptomi raka penisa često počinju ranom na penisu koja ne zarasta i iscedkom jakog mirisa. Neki ljudi imaju i krvarenje i promene boje penisa.
Kada se rano otkrije, postoji velika šansa za oporavak zahvaljujući tretmanima, kao što su hirurško uklanjanje lezije, radioterapija i hemoterapija.
Ali, ako se ne leči, može biti neophodna delimična ili potpuna amputacija penisa, a možda i drugih obližnjih genitalnih organa, kao što su testisi.
Tiago Kamelo Mourao sa Odeljenja za urologiju u AC Camargo Cancer Center u Sao Paulu kaže: „U slučaju delimične amputacije, urin nastavlja da izlazi kroz penis.
„Međutim, kod totalne amputacije, otvor uretre može da se premesti u perineum, između skrotuma i anusa, što zahteva od pacijenta da mokri dok sedi na toaletu.
Dr Kordeiro kaže: „Rak penisa je retka bolest, ali može da se spreči“.
On je savetovao da upotreba kondoma tokom seksualnog odnosa i podvrgavanje operaciji uklanjanja kožice u slučajevima fimoze može da pomogne u smanjenju rizika od raka penisa, piše Bbc.com.
Saznajte sve o najvažnijim vestima i događajima, pridružite se našoj Viber i WhatsApp zajednici, prijavite na newsletter, ili čitajte na Google News.
Autorska prava Zena / Tekst / Slika / Video /