Ljubostinja je još jedna svetinja koju su srpskom narodu darovali Nemanjići. Naime, kneginja Milica je podigla manastir u osvit Kosovske bitke, krajem 1388. godine, kao prvi ženski manastir u Srbiji.
O ovom manastiru postoji najmanje pisanih istorijskih podataka, više zabeleški ima tek od 1780. godine, ali se zna da se kneginja Milica upravo u njemu zamonašila, i dobila ime Evgenija. U manastiru je sa njom bila i Jelena Mrnjavčević, kasnije monahinja Jefimija, prva srpska pesnikinja.
Obe su sahranjene u manastiru, gde se njihove mošti i danas čuvaju, a nekada su u Ljubostinji čuvane i mošti Svete Petke.
Postoji mnogo priča o samom manastiru i različitim periodima, kao što je doba pustošenja u 17. veku, zatim period blagostanja u 18. veku, a čak i period brojnih skandala početkom 20. veka.
Upravo tada po nalogu kralja Petra I Karađorđevića, poznati srpski istraživač starina, Mihajlo Valtrović, dolazi u manastir 1903. godine, sa odlukom da otvori Miličin sarkofag. On je hteo da se izbliza upozna sa krunskim nakitom i vladarskim insignijama srednjovekovne Srbije, kako bi po uzoru na njih kreirao nove, za potrebe kraljevog predstojećeg krunisanja.
Na njegovo iznenađenje, kada je sarkofag otvoren, video je Milicu u skromnoj crnoj monaškoj odori. Štaviše, njeno telo bilo je netruležno, a njeno lice i dalje identično onom oslikanom na freskama. Crkva je taj trenutak iskoristila da kanonizuje kneginju i obnovi narušeni ugled manastira. Praznik Prepodobna Evgenija slavi se od tada 1. avgusta.
Verujemo da vas je ovo kratko podsećanje na istoriju i važnost ovog manastira zainteresovalo, te vas pozivamo da ga i sami obiđete, ali i otkrijete još mnogo zanimljivih i važnih činjenica o ovoj svetinji.
A do tada, uživajte u fotografijama koje smo pronašli u Fejsbuk grupi Putujmo po Srbiji.
Saznajte sve o najvažnijim vestima i događajima, pridružite se našoj Viber i WhatsApp zajednici, prijavite na newsletter, ili čitajte na Google News.
Autorska prava Zena / Tekst / Slika / Video /