Rumtopf je ukusan, pijani nemački voćni kompot koji se obično jede tokom božićnih praznika. Počinje se konzerviranim komadićima voća koji se mesecima namaču u rumu, u koji se u leto i ranu jesen dodaje drugo voće. Svako godišnje doba donosi drugačije voće, tako da slojevi rastu, a ukus se razvija. Rum koji se koristi za pravljenje ovog voćnog „deserta“ je jak, sa većim procentom alkohola koji pomaže u očuvanju voća.
Voće se dodaje redom kojim sazreva
Mešavina raznog voća, jakog ruma i šećera puni se u veliku posudu. U ovim zemljama se prave posude posebno za rumtopf. Smeša sazreva nekoliko meseci, dok plodovi ne postanu vrlo mekani i potpuno zasićeni rumom.
U rumtopf se voće dodaje redom kojim sazreva i stiže na pijace: jagode, trešnje, breskve, marelice, kruške, grožđe, šljive, nektarine, kupine, orasi…
- Da bi se voće održalo, rum treba da ima zapreminski sadržaj alkohola od 54%.
- U ćup se stavljaju i začini, kao što su vanila i zvezdasti anis
- Šećer se stavlja u polovini težine voća.
- Četiri nedelje nakon što je stavljena poslednja voćka, sve se ponovo preliva rumom
Kako se čuva, a kako koristi ovakvo voće
Za rumtopf vam treba keramička posuda sa poklopcem koji dobro zaptiva. Ako nemate takvu, može da posluži i velika tamna tegla, a ako ni to nemate, onda uzmite veliku staklenu teglu i omotajte je folijom ili tamnim papirom, a umesto poklopca koristite celofan. Posuda se drži na hladnom i mračnom mestu šest do devet nedelja.
Rumtopf je tradicija koju mnoge porodice svake godine obnavljaju. Klasični recept je onaj u kojem se sa punjenjem ćupa kreće krajem proleća i početkom leta i otvara se blizu Božića.
Rumtopf se tradicionalno jede kao kompot i služi kao preliv na kolačima, vaflima i pečenim jabukama, a služi se i preko sladoleda.
Saznajte sve o najvažnijim vestima i događajima, pridružite se našoj Viber i WhatsApp zajednici, prijavite na newsletter, ili čitajte na Google News.
Autorska prava Zena / Tekst / Slika / Video /