in

Šta znači turšija: Svi je pravimo i volimo, a malo ko zna odgovor na ovo pitanje

Šta znači turšija: Svi je pravimo i volimo, a malo ko zna odgovor na ovo pitanje

Popularnu zimnicu svi prave i rado jedu, a da li znate šta znači turšija?

Šta znači reč turšija?Foto:Esin Deniz / shutterstock

Značenje reči “turšija”

Reč turšija je u srpski jezik ušla preko turskog, te je od “turşu” izvedeno “turši”, a označava ukiseljeno povrće ili voće uz dodatak aromatičnog bilja ili plodova i bilja koji podstiču fermentaciju.

Najčešće se za turšiju koriste paprike, krastavci, zeleni paradajz, šargarepa, karfiol. Povrće, kao što već znate, se slaže u velike staklene tegle i preliva rastvorom vode i soli, a za neke vrste se dodaje i malo esencije.

Turšija

TuršijaFoto:Stoktur / shutterstock

Deo je balkanske i bliskoistočne kuhinje, uglavnom se služi kao meze ili predjelo, odnosno kao salata, a zanimljivo je da u Turskoj postoje čak i posebni lokali koji služe samo turšiju.

Recept za carsku turšiju

Potrebno je:

– celer po želji sa listovima

– paradajz paprike 1 kg

– karfiol 3 kg

– crvene paprike 1 kg

Za marinadu:

– ulje 500 ml

– jabukovo sirće 1 litar

– šećer ili neki drugi zaslađivač 500 g

– so 250 g

Priprema:

Operite sve sastojke, očistite ih od semenki i isecite. U posudu stavite sve sastojke za marinadu i dobro promešajte. Gotovi oprani i isečeni sastojci se stavljaju u duboku posudu, te se prelivaju marinadom, koju ste prethodno rastvorili.

Marinada se ne kuva, već se meša. Sve to izmešate dobro i nastavite da mešate turšiju u narednih nekoliko sati. Nakon 24 sata sipajte carsku turšiju u tegle, prelite tečnošću i stavite na hladno.

Probajte i druge Super recepte!

Saznajte sve o najvažnijim vestima i događajima, pridružite se našoj Viber i WhatsApp zajednici, prijavite na newsletter, ili čitajte na Google News.



Autorska prava Zena / Tekst / Slika / Video /