Kada kupite sveže trešnje, držite ih u frižideru. Properite ih tek pre nego što ćete ih jesti. Trešnje se obično jedu same, u svežem stanju ili u voćnim salatama-koktelima uz breskvu, ananas, krušku i grožđe. Retko se koriste za pravljenje sokova i kolača, za razliku od višanja, mada se od njih može napraviti džem i slatko.
– Sveže trešnje su idealne za voćnu užinu. Imaju vrlo malo kalorija i nizak glikemijski indeks. Sastoje se iz proteina, ugljenih hidrata i vrlo malo masti. U najvećoj meri sadrže vitamine A i C, a osim toga dobar su izvor i vitamina B1, B2, B3 i B6. Pune su kalcijuma, kalijuma, gvožđa, magnezijuma i cinka, a u njihovim slasnim plodovima ima dosta folata, te se naročito preporučuju trudnicama. Zbog svega toga Tatjana Popović, sertifikovani health coach i holistički nutricionista preporučuje tri razloga da vreme trešanja iskoristite za detoksikaciju organizma.
Razlog I
Zahvaljujući bogatstvu bioaktivnih komponenti, ovo voće efikasno podržava prirodne procese eliminacije toksina iz tela, što ga čini važnim dodatkom ishrani, usmerenoj na poboljšanje opšteg zdravlja i vitalnosti.
Razlog II
Trešnje sadrže antocijanine i cijanidinske pigmente. Oni imaju ulogu u stimulaciji posebnih enzima u jetri koji služe za detoksikaciju, čime doprinose efikasnijem uklanjanju toksina iz organizma.
Razlog III
Zahvaljujući visokom sadržaju dijetetskih vlakana, ovo voće pomaže u regulisanju probave i podstiče redovnu stolicu, što je ključno za efikasno uklanjanje svih otpadnih i štetnih materija iz organizma. Pored ova tri razloga Tatjana Popović kao holistički nutricionista navodi i druge benefite trešanja, ali i rizike za one koji imaju problem sa visokim nivoom šećera u krvi.
- Trešnja je voće koje ima puno pigmenta, a upravo taj crveno-plavi pigment sačinjavaju polifenoli – antocijanini koji imaju jaka antioksidativna svojstva. Oni deluju protiv slobodnih radikala, ali i protiv upala, što svakako podstiče vaš imunitet.
- Trešnje su krcate melatoninom, antioksidansom koji ima umirujući efekat na neurone u mozgu, što pozitivno utiče na smanjenje nervoze, nesanice i glavobolje.
- Oni koji imaju problema sa visokim nivoom šećera u krvi trebalo bi da budu oprezni prilikom konzumacije trešanja i da ih jedu u umerenim količinama. Takođe, zbog visokog sadržaja kalijuma, osobe sa bubrežnim problemima ili oni koji uzimaju lekove koji utiču na nivo kalijuma trebalo bi da prethodno konsultuju lekara.
- Pomažu kod visokog krvnog pritiska
- Ublažavaju simptome artritisa i čuvaju kosti
Protiv kamena u bubregu Tatjana predlaže čaj od peteljki trešanja, a ovo je način na koji ga ona priprema: U litar vrele vode stavite šaku osušenih peteljki i kuvajte oko dva minuta.
Saznajte sve o najvažnijim vestima i događajima, pridružite se našoj Viber i WhatsApp zajednici, prijavite na newsletter, ili čitajte na Google News.
Autorska prava Zena / Tekst / Slika / Video /